یاقوت

 

یاقوت❤️- نویسنده نادر موسوی

۱۴۰۰-۴-۱۸

نزدیک چاشت رفتم مدرسه که مُهر را بیاورم. باید نامه ای را مُهر می کردم. وقتی وارد دفتر شدم روی میز ناظم چشمم به این پاکت افتاد: نامه برای آقای موسوی. با هیجان نامه را باز کردم تا بخوانم. آخرهای سال که می شود بیشتر بچه ها برایم نامه می نویسند. نامه هایی که هر کدام، انرژی و انگیزه ی لازم و کافی برای سالها ماندن و دویدن و تلاش در این راه را به آدم می دهد. یکی از هیجان انگیزترین و خوشایندترین لحظات کارم در مدرسه، خواندن نامه های بچه هاست.

نامه هایی که با جملات کوتاه و واژگان ساده اما سرشار از مهر و مهربانی و صمیمیت نوشته شده اند. نامه هایی که روح و روان‌ آدم را تازه می کند و هرچی ناراحتی و اندوه این روزگار پر محنت است را چون باران شسته و می برد. یاقوت کلاس دوم است و از دختران با فکر و با شخصیت مدرسه، پیش تر از این و در آغاز سال آموزشی هم نامه ای برای مردم ایران نوشته بود، نامه ای بسیار خواندنی و جالب. امروز هم وقتی با روانی پریشان و دل و درونی تفت کرده، رفتم مدرسه و نامه ی یاقوت را دیدم، دلم شاد شد. وقتی نامه را باز کرده و خواندم انگار آرامش در تمام رگ‌هایم دوید.

روی صندلی نشسته و چندبار نامه اش را خواندم. وقتی جملات آخری یاقوت را می خواندم به یاد کودکانی افتادم که این روزها در به در دنبال گرفتن نامه ای برای ورود به مدرسه هستند. گفتم ای کاش کسانی که با یک نه ی به ظاهر ساده یا با نوشتن و گفتن یک جمله، درها را به روی کودکان بسته و رویاهای آنان را ویران و جهان شان را تیره و تار می کنند کمی بیشتر فکر می کردند به یاقوت و یاقوت هایی که اگر خواندن و نوشتن بیاموزند جهان را با جملات و واژگان و اندیشه های زیبایشان، زیباتر خواهند کرد.

نامه ی یاقوت:
«سلام خدمت آقای موسوی عزیز. امیدوارم سر حال و شاداب باشید. حتما شما خیلی تلاش کردید تا به اینجا رسیدید. منم می خواهم وقتی مثل شما بزرگ شدم یک آدم موفق باشم‌. شما خیلی مهربون هستید. من تا حالا ندیدم شما با بچه ها بدرفتاری کنید…. از شما ممنونم که این مدرسه را برای ما بچه ها ساختید تا ما بتونیم درس بخونیم و …. براتون آرزوی سلامتی می کنم.»

یاقوت این روزها دارد کلاس سوم را جهشی می خواند تا مهرماه بتواند کلاس چهارم برود و یک سال از عقب ماندگی اش از کلاس را جبران کند.

سپاسگزارم «یاقوت» جان، برای این نامه ی زیبا و پر مهر و آرزوهای قشنگت.

Add a comment

*Please complete all fields correctly

پست های مرتبط

جایزه IREAD
iBbY-iRead
farhang school