اسد احتشام

اسد احتشام کارشناسی ارشد ادبیات کودک، بنیانگذار کتابخانه ای یارمهربان در مزارشریف، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودکان

نادر کبوتر صلح است

وقتی کوچک بودم شب‌هایی که خوابم نمی‌برد مادربزرگم برایم قصه تعریف می‌کرد، در قصه‌های مادربزرگ حرف از دیو و پری گاهی هم سخن از یک قهرمان بود، قهرمانی که برای مردم و کشور خود خدمت می‌کرد و از هیچ‌کاری دریغ نمی‌کرد. خدا رحمت کند مادربزرگم را، گذشت آن‌روزها و آن‌آرامش، اکنون ما در دنیای زندگی می‌کنیم که با گذشت هرروز امنیت و آرامش از از بشر گرفته می‌شود و جنگ و خشونت در هر گوشه‌ی دنیا قربانی ‌می‌گیرد، متاسفانه ما هم در افغانستان قربانی این پدیده هستیم؛ بیش‌تر از چهارسال می‌شود که از طریق شبکه مجازی فیسبوک، با مردی آشنا شدم که با تمام معنا او را می‌شود قهرمان گفت. قهرمانی که با دستان خالی وتلاش‌های شبانه روزی برای کودکان مهاجر (مدرسه فرهنگ) را ساخت تا که آن‌ها باسواد شوند. او بخاطر ترویج  کتابخوانی بارها برای کتابخانه‌ها وکودکان روستایی کشورش کتاب و مجله‌های کودکانه فرستاد، نادر موسوی کسی است که یک عمر در راه روشنگری و انسانیت و صلح بی‌وقفه خم و پیچ‌های مسیر را دویده است و موهایش را در این راه سپید کرده است.

نادرموسوی یک‌باردیگر قصه‌های مادربزرگم را در ذهنم زنده کرد او از همان قهرمان‌های است که برای آینده‌بهتر کودکان‌کشورش از هیچ‌کاری دریغ نمی‌کند، ما اگر صلح را به کبوتر سفید تشبیه کنیم؛ نادر همان کبوترسفید صلح است. در این اواخر خبرشدم که نادرموسوی از سوی انجمن نویسندگان کودک ایران در بخش مروجان کتاب و کتابخوانی به عنوان نامزد جایزه‌ی«آسترید لیندگرن» معرفی شده است. برای او و همه‌ی مردم افغانستان تبریک می‌گویم.

دعای همه‌ی کودکان افغانستان همراه نادر است، یک‌بار دیگر همه‌ی‌ کودکان منتظر این هستند که نادر لبخند بر لب‌های شان بیاورد. امیدوارم که او در تمام آزمون‌ها و رقابت‌ها زندگی موفق شود!

اسد احتشام

Add a comment

*Please complete all fields correctly

پست های مرتبط

ali madad rezvani